Her yaş grubuna uçak bileti ücreti alınıyor mu?

Uçak ile yolculuk artık, hava yolu şirketlerinin sunduğu promosyon bilet uygulaması ile her bütçeden kişi için uygun hale gelmiştir ve çok da tercih edilmektedir. Büyükler olarak bilet sürecinden başlayan ve devam eden sürece yönelik tüm haklar hakkında bilgi sahibi olmuş durumdayız. Peki ya çocuklarınızın hakları nelerdir, çocuklar için indirimli uygulamalar nelerdir gibi soruların cevabı hakkında gerekli bilgiye sahip misiniz?

Havayolu Şirketlerinin Bebek ve Çocuk Yolcular İçin Prosedürleri

Her havayolu şirketin çocuklara yönelik uygulamaları, uçağa kabul ve yolcu hakları vardır. Şirketler 0-24 aylık olan çocuklarınızı bebek kabul ediyor ve ayrı bir prosedür uyguluyor.

Bebek Yolcu ve Hakları

3 yaşına girmemiş yani 0-24 aylık çocuklar bebek kabul ediliyor. Bebeklerin uçak ile yolculuk yapması için en az 7 günlük olması ve doktordan seyahate engeli olmadığına dair izin kağıdı alınması gerekiyor. Uçuş emniyet kurallarına göre, bir yetişkin sadece tek bir bebeğe refakat edebiliyor. İkinci bir bebek söz konusu ise, bir yetişkinin daha size eşlik etmesi gerekiyor ya da ikinci bebek için koltuk bileti salın alınması gerekiyor. Bebek için bilet alınmışsa, araba tipi pusetinin de mutlaka yanınızda olması gerekiyor. 0-24 aylık bebekleriniz içinde uçuş firmasının belirlediği fiyata göre bilet almanız ve kimlik bilgilerini sisteme bilet aracılığıyla kaydettirmeniz gerekiyor.

24 aylıktan büyük çocuklarınız için kesinlikle bilet almanız gerekiyor. Bebekler, anne ve babaları ile ya da ebeveynler tarafından belirlenmiş 18 yaşından büyük kişilerle seyahat edebiliyor. Uçuş firmalarının bebeklere refakat hizmeti bulunmuyor. Fakat bebeğinizi ile ilgili tüm ihtiyaçlarınız için kabin görevlileri tarafından yardımcı olunuyor. Mama temini ve hazırlanması dahil tüm ihtiyaçlara yönelik uçaklarda donanım mevcut oluyor. 24 saat öncesinde bebek ile yolculuk yapacağınızı firmaya haber vermeniz, hazırlıkları tamamlamaları açısından daha sağlıklı olur. Bebekle yolculuk sırasından, kabin görevlileri tarafından bebek kemeri veriliyor ve takılması da zorunluluğunun unutulmaması gerekiyor.

2-6 Yaş Arası Çocuklar ve Hakları

2-6 yaş arası çocuklar için uçuş şirketlerinin prosedürleri farklılık gösteriyor ve bu yaş grubu için refakatli yolcu ifadesi kullanılıyor. THY şirketi ebeveyn ya da ebeveynin tayin ettiği refaketçi dışında, kabin görevlileri eşliğinde uçuşa izin verirken, Pegasus firması çocuğun sadece ailesi ya da ailesinin belirlediği refakatçi ile uçmasına izin veriyor.

 

Eğer çocuğunuzun kabin görevlileri refakatinde yolculuk etmesini istiyorsanız, ya biletinizi alırken ya da en geç uçuş saatinde 48 saat önce uçuş şirketi aranılarak bilgi verilmesi gerekiyor. Yalnız kabin görevlileri refakati ile yolculuk yapacak dahi olsa; aileden ya da ailenin belirlediği bir kişi, uçak havalanana kadar havaalanında beklemek zorundadır.

 

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir