Yırtılmış uçak bileti kullanılır mı

Kağıt üzerine basılan uçak bileti talihsiz durumlar karşısında yırtılmış veya zarar görmüş olabilir ki böyle bir olayla karşılaşanlar kullanılır mı diye düşünüp ne yapmaları gerektiğini merak ederler. Yırtılmış uçak bileti kullanılır mı sorununda müşterinin hemen havayolu firmasının müşteri temsilcisi veya çağrı merkezi ile irtibata geçmesi gerekmektedir. Yırtılma, kaybolma gibi biletin başına gelen her türlü durumda şirket yetkilileri aranıp hemen haberdar edilmelidir. Yolcunun elinde Passenger Name Record numarası yani yolcu isim kaydı varsa kaygı duymasına gerek yok. Çünkü PNR numarası verildiğinde çok cüzi bir ücret karşılığında bilet tekrar basılabilmektedir.  Bu ücret yaklaşık olarak 100 dolar civarında olup tekrar bilet parası ödemekten çok daha uygundur.

Yedek biletler her zaman için havayollarında bulunmaktadır. Fakat çıkarılabilmesi için müşterinin Passenger Name Record numarasını bilmesi gerekmektedir. Numara olmadığında milyonlarca bilet arasından kişinin yedek biletinin bulunması mümkün olmayacağından basım gerçekleştirilemez. PNR numarası uçak bileti alındığında yolcuya verilen harfler ve rakamlardan oluşan bir nevi şifre olup kişinin elinde bulunduğunda biletle ilgili her türlü iade, iptal, değişim, yedek bilet çıktısı alma işlemi yapabilir. Yapılacak yolculuğun uçuş bilgilerine ulaşmanın en kolay yolu olduğundan satın alma sırasında verilen bu numaranın bir yere kaydedilmesi ve asla kaybedilmemesi gerekir. internet üzerinde bilet alındığında bu kod kişinin mailine gelmektedir. Çünkü yırtılma, kaybolma gibi istenmeyen durumlarda can kurtarıcı olabilmektedir. Sıkıntılı durumlar cüzi bir ücret ödenerek anında çözüme kavuşur.

Biletin yırtılması durumunda avantajlı bir yol daha bulunmaktadır ki o da istenilen yerden bilet alma imkanı tanıyan e-bilettir. e-bilet son dönemlerde sıklıkla kullanılmaktadır. İnsanlar kağıt biletleri alıp saklamak yerine dijital elektronik bileti kullanmayı tercih etmektedir. Hem kağıt tasarrufu sağlamakta hem de bilgisayarda saklanabildiği için istenilen zaman çıkarılabilme lüksüne de sahiptir. e-bilet işleme konulduğundan beri yolcuların biletim yırtıldı, kayboldu derdi de ortadan kalktı. Bileti yırtılan yolcunun PNR numarası yok, e-bilet teknolojisinde de faydalanmadı ise havayollarının kurallarına göre kişi yeni bilet almak, hizmet bedelini ödemek veya yüksek miktarlardaki ceza ücretini ödemek gibi kurallara tabi olması gerekebilir. Bazen yırtılma işlev göremeyecek kadar fazla olmadığında problem yaşanmamaktadır.

 

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir