Uçuş sırasında sağlık hizmeti var mı?

Belli bir rahatsızlığınız varsa ve yine de uçağa binmeniz gerekiyorsa uçuş sırasında acil bir durumda sizlerin aklına gelebilecek ilk soru sağlık hizmeti verilip verilmediğiyle alakalı olacağından dolayı böyle bir hizmet var mı yok mu, açıklamak istedik. Gerçekten uçuş sırasında sağlık hizmeti var mı?

Bu soruya cevap vermeden önce teknik olarak kabin görevlilerin işe başlamasından önce onlara verilen eğitimlere değinelim. Hiçbir kabin görevlisi işe kabul edilmesinin hemen ardından bir yolculuğa katılamıyor. Önce içinde ilk yardım eğitimlerinin de olduğu bir dizi eğitimden geçiriliyor ve başarılı görüldüğü takdirde asıl işe alımı yapılabiliniyor. Bu yüzden uçuş sırasında herhangi bir rahatsızlık geçirdiğinizde paniklemenize gerek yok. Tüm havayolu şirketleri zaten “Sağlık hizmetleri var mı?” sorusuna mahal bırakmayacak şekilde bir donanıma sahipler.

Öte yandan uçuş sırasında ciddi bir rahatsızlık geçirdiğinizde size doğrudan hekimler de müdahale edebiliyor. Şirketler tarafından görevlendirilen bu hekimler gerekli müdahalenin ardından belli bir form doldurmak zorundalar. Sizi ne durumda gördüklerini, nasıl bir müdahale uyguladıklarını ve sonucu da burada kısaca belirtmekle yükümlüler. Ancak yine de “Sağlık hizmetleri var mı?” sorusundan çok “Ya bu ciddi bir durumsa?” diye soruyorsanız böyle bir durumda acil iniş yapabildiklerini de bilmelisiniz. Eğer bu arada seyahat sağlık sigortası da yaptırmışsanız, bu, duruma bağlı olarak tüm masraflarınızın da şirket tarafından karşılanabileceği anlamına gelmektedir. Konunun içine ulaşım, hastane ve ilaç masrafları da dahildir.

Öte yandan kalıcı bir sağlık sorununuz varsa bunu da yetkililere en az 24 saat önce bildirmiş olmanız gerekir. Herhangi bir engeliniz varsa bunu da açıkça bildirmelisiniz. Normal hayatınızda tekerlekli sandalye kullanıyor oluşunuz uçak içi müsaitlik durumuna göre değerlendirilmekte ve sonrasında bir karar verilebilinmektedir. Eğer hamileyseniz 28 haftaya kadar bir sorun olmayacaktır. 28. hafta ile 35. haftalar arasında sadece doktor raporu ile seyahat etmenize izin verilecektir. 36. haftadan itibarense uçaklarla yolculuk etmeniz mümkün değildir. Tüm bu kuralları bilir ve buna göre davranırsanız kolay ve hızlı bir yolculuk yapabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir