Uçağa geç kaldım biletim iptal mi

Yolcular saatini yanlış hatırladıklarından veya benzeri birçok nedenden dolayı uçağa yetişemeyip eyvah geç kaldım şimdi ne yapacağım biletim iptal mi oldu gibi tedirginlikler yaşayabilmektedir. Yurt dışındaki ülkelerde durum farklı olmakla birlikte ülkemizde uçağa geç kaldım biletim iptal mi konusu yurt içi ve dışı seferline göre değişmektedir. Havayolu firmalar geç kalan müşterilerinden dolayı normalden daha fazla bilet satışı yapmaktadır. Böylece son dakikada boş koltukla uçmak yerine daha uygun fiyatla satış gerçekleştirip maliyet riskini azaltmaktadır. Yurt içi uçuşlarında yolcu şayet geç kalacağını fark ettiyse uçak kalkışa geçmeden önce internetten gerekli işlemleri yaparak veya çağrı merkezini arayarak geç kalacağını firmaya bildirmesi gerekir. Şayet bu işlemleri yapmazsa geç kalınan ve doğal olarak uçulamayan bilet yanar.

Yurt içi hattı uçuşlarına yetişememe durumunda yapılacak ilk iş çağrı merkezini aramak olmalıdır. Çağrı merkezi arandığında bütün işlemlerin bitirilmesi ortalama 10 dakika kadar sürmektedir. Bu süre dikkate alınarak uçağın kalkış zamanından önce gerekli işlemler bitirilmelidir. İşlemler tamamlanmadan uçak havalanırsa uçuş hakkı kaybedilir. Şayet yolcu havalimanında ise hemen havayolunun bilet satış ofisine giderek durumunu kavga etmeden, sakince anlatmalıdır.  Acenteden alındıysa çalışma saatlerine denk geldiyse hemen aranmalıdır. Kaçırılan iç hat uçağından dolayı değişiklik yapıldığında biletin sınıfına göre ceza, yeniden biletleme ve değişiklik ücreti alınmaktadır. Aynı uçak içinde ücretler değiştiği gibi sınıfına, havayolu firmasına göre değişim ve ceza ücretlerinin de değiştiği unutulmamalıdır.

Ülkemizde Yurt dışı hattı seferlerine yetişememe durumunda kurallar yurt içine göre biraz daha esnektir. Geç kalındığı halde hiçbir işlem yapılmamış olsa dahi biletin değişiklik, biletleme ve ceza ücretini ödemek kaydıyla yolcu uçuş hakkını kaybetmez. Birçok firmada ekonomi sınıfında bu ücretler ödenmektedir. Oysaki Business Class ve First Class gibi daha üst kategorilerde ücret ödemeden de işlem yaptırılabiliyor. Ucuz biletlerin kuralları diğerlerinde göre daha katı ve sıkıntılı. Bazen istenen ceza ücreti o kadar yüksek olabiliyor ki yeni bir bilet almak çok daha ucuz olabiliyor. Gidiş dönüş olarak alınan biletlerde uçağın kaçırılması durumunda dönüş biletinin etkileneceği de unutulmamalıdır. Ayrıca bilet iadelerinde genellikle havalimanı ve diğer vergiler ödenmektedir.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir