Havalimanında bulunan Havaş Nedir

Günümüzde yer hizmetleri ve taşımacılık işlerini büyük bir başarı ile yürüten Havaş nedir diye sorulacak olduğunda birçok havalimanında bulunan önemli bir kuruluş olduğundan bahsetmek mümkündür. Havalimanında bulunan Havaş nedir? sorusuna detaylı bir cevap vermek gerektiğinde ise bazı farklı ve geniş bilgiler paylaşmak daha doğru olacaktır. Nisan 1958 yılında Türk Hava Yolları öncülüğünde kurulan Havaş ilk olarak Usaş A.Ş. ismi ile piyasaya çıkmıştır. O günkü ismi Devlet Hava Yolları olan Türk Hava Yolları bünyesinde ilk faaliyetlerine 1933 senesinde başlayan Havaş ilk aşamada yer hizmetleri görevini icra etmekteydi. Havaş o tarihlerde sektörel gelişmelere paralel olarak yabancı havayolu firmalarının yer hizmetlerini de yürütme görevini üstlenmiştir. Günümüzde ise hala yerli ve yabancı önemli firmaların yer hizmetlerini yürütmeye devam etmektedir.

Kuruluş adı Usaş A.Ş. olan firma 1987 yılında yer hizmetleri ile ikram hizmetlerini birbirinden ayırmak istediğinde buna bağlı olarak yer hizmetlerini gerçekleştirmek üzere Havaş yani Havaalanı Yer Hizmetleri A.Ş. ortaya çıkmıştır. Usaş A.Ş. ise o tarihten itibaren yalnızca uçak ikram hizmetlerini yürütmeye devam etmiştir. Havaş genel anlamda Türkiye içerisinde havayolu firmaları için yer hizmetleri faaliyetlerini yürütmek için kurulan ve günümüzde de faaliyetini sürdüren ilk kuruluşlar arasında yer almaktadır. Havaş A.Ş.’nin merkezi İstanbul’da bulunmaktadır. Havaş bütün hizmetlerini TAV Havalimanı Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak yürütmektedir.

Havaş’ın ASA ve IGHC üyeliği bulunmaktadır. Kuruluşun başlıca faaliyetleri arasında ise yolcu ve bagaj işlemleri, haberleşme, yük kontrolünün sağlanması, Kargo, ulaşım, gözetim hizmetleri, ramp gibi hizmetler yer almaktadır. Havaş Türkiye, Suudi Arabistan ve Letonya olmak üzere üç farklı ülkede 28 ayrı istasyonda 200’ün üzerinde havayolu firmasına yer hizmeti sunmaktadır. Kargo, antrepo ve posta hizmetleri sunan kuruluş İstanbul Atatürk Havalimanı, Ankara Esenboğa Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı olmak üzere toplamda 9 bin 300 metrekare alanda bulunan antrepoları ile havayolu firmalarına hizmet sunmaktadır. Kendi ağında bulunan yaklaşık olarak 332 bin uçuş ve 330 bin ton kargo hizmeti vererek 27 milyon bagaj taşıyan Havaş yılda ortalama 48 milyon yolcuya hizmet sunmaktadır. Bunun yanı sıra 19 farklı kentte şehir merkezi ile havalimanı arasındaki yolcu taşımacılığı hizmetini de gerçekleştirmektedir. Kentlere ve havalimanı ile güzergah arasındaki mesafeye bağlı olarak ücretleri değişiklik gösteren transfer hizmetleri için ortalama 10 TL ile 15 TL bedel ödenmektedir. Kalkış saatleri ve daha detaylı transfer bilgileri internet üzerinden takip edilebilmektedir.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir