Uçak korkusu olanların dikkat etmesi noktalar

Yolculuğu uçak ile olan birçok insan çeşitli nedenler dolayı fazlasıyla korku sahibi olurlar, fakat istatistiksel  verilere bakıldığı zaman en güvenli yolculuk şekli olarak belirlenmiştir. Bazı insanlarda mevcut olan uçak fobisi ciddi sorunlara neden olabilir. Bu yüzden THY tarafından 3 gün süren pilotlar ve psikologlar tarafından verilen kurslara katılmanızı tavsiye ederiz. Simülatör eğitimleri ile son gün uçuş gezileri düzenlenerek, eğitimin sonunda farklı fırsatlar sunularak, fobinizi yenmenize yardımcı olunuyor.

Eğitimlere katılmak için fırsatınız ve zamanınız yok, uçmak zorundasınız; bu durumda uçuş gününden önce içerisinde uçak ile ilgili haber bulunan yayınları okumayınız ya da programları izlemeyiniz. Hatta check-in yaparken cam kenarında oturmayı tercih edebilirsiniz.

Uçak Korkusu Ve Yaşanabilecek Olumsuzluklar

Uçak korkusu ya da fobisi olan kişilerde çarpıntı, baş dönmesi, karın ağrısı, mide bulantısı hatta yüksek tansiyon gibi olumsuzluklar söz konusu olabilir. Bu kişiler uçağın düşeceğini düşündükleri için bu olumsuz duyguları yaşarlar. Özellikle uçakta görevli personel ile bu durumu paylaşmanız size yardımcı olmaları açısından, sizin açınızdan iyi bir başlangıç olacaktır.

Uçak Korkusu Olan Kişiler Neler Yapabilir?

Uçak saatinizden önce, sizi rahatlatacak bir şeyler içebilirsiniz. Hafif alkollü içkiler ya da sakinleştirici özelliği olan bitki çayları rahatlamanıza yardımcı olur.

Uçağa binmeden sevdiğiniz kitap ya da derginizi yanınıza alarak, okuma yapıp dikkatinizi dağıtabilirsiniz. Uçak moduna aldığınız tablet ya da telefonunuzla oyunlar oynayabilir, müzik dinleyebilir, sizi çok mutlu eden anlarınıza ait fotoğraf ya da videolarınızı izleyebilirsiniz.

İlk kez uçak yolculuğu yapacaksanız mümkün mertebede kısa mesafeli yolculukları tercih ediniz  ve hava koşullarına dikkat ediniz.

Uçuş sırasından meydana gelecek hava basıncı sırasında yaşanacak kulak tıkanmalarına karşı sakız çiğneyebilirsiniz.

Eski dönemlerde uçak korkusu olan kişilerin kokpite girmesine izin veriliyordu. Güvenlik tedbiri nedeniyle şuan izin verilmese de yine de pilotlarla diyalog kurmanız sağlanarak, rahatlamanıza yardımcı olunabilir.

Her türlü çabaya rağmen uçak fobinizi yenemiyorsanız, mutlaka uzman bir kişiden yardım almalısınız. Buna yönelik öğreneceğiniz nefes egzersizleri, uçuş sırasında kullanıldığında vücutta yaşanılan olumsuz durumların giderilmesinde faydalı olacaktır.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir