Uçak bileti fiyatları nasıl belirleniyor

Gideceğiniz yere uçak biletleri alınırken fiyatlar arasında ciddi fiyat farkı olabiliyor, bazen çok uygun fiyatlarda uçak bileti alınabilirken, bazen çok yüksek meblağlarda olan uçak bileti alınmakta sorun yaratabiliyor. Bu da akla ‘’Uçak bileti fiyatları neye göre belirleniyor?’’ sorusunu getiriyor. Bilet fiyatları belirlenirken birçok kriter dikkate alınıyor. Bunlardan bazıları; genel bilet fiyatı, vergiler, yakıt ücreti, hizmet bedeli, yemek, bagaj, koltuk seçimi,…  olarak sayılabilir.

Uçak Biletleri Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Uçak bileti fiyatları belirlenirken çok fazla etken, fiyatın belirlenmesinde kullanılıyor. Bunlardan en önemlisi, seçilen firma ve firmanın kalitesidir. Bunun dışında fiyatı belirleyen diğer etmenler; uçuş süresi, uçağın büyüklüğü, seyahatin uzunluğu, servis edilen havaalanı ucuz ya da pahalı olarak bilet fiyatlarına yansıyor.

Kaliteli ve standart havayolu firmaları fiyatları paralellik gösterirken; birinden alınan fiyat daha pahalıya denk gelebiliyor. Burada ise fiyat artışına neden olan faktörler; kaliteli bir havayolu firmasının bilet fiyatı içerisinde koltuk seçimi, bagaj ya da yemek gibi ekstralar dahil iken; standart bir havayolu firmasında her bir seçim ekstra bir fiyat artışına neden olmaktadır.

Uçak Fiyatlarındaki Değişkenliklerin Sebepleri

Uçak fiyatlarındaki değişkenliklerin sebepleri içerisinde en önemli etkenler; uçuşa gösterilen talep ve koltuk uygunluğudur. Bazı bölgelere aylar öncesinden bilet tükenirken, ilk anda alınan biletler uygun fiyata alınırken; koltuk sayısı azaldıkça bilet fiyatları artar.

Uçuş talebi dışında fiyat değişikliğine sebep olan diğer bir etken de yılın belli tarihleridir. Mesela  yılbaşı, sömestr, bayram gibi özel zamanlarda, uçuşların yoğun olduğu dönemlerdir. Fiyatlarda ciddi bir artış gözlemlenir. Böyle zamanlarda da biletin hangi gün ve saatlerde alındığı fiyat değişikliklerine neden oluyor. En pahalı biletlerin cuma akşamları ve hafta sonları olduğu tespit edilirken; salı günü biletlerin en uygun fiyatta olduğu kısaca gün tercihinin bilet fiyatlarını çok etkilediği belirtiliyor.

THY, Pegasus ve Anadolu Jet gibi havayolu firma sayısındaki fazlalık da bilet fiyatına etki eden önemli bir faktördür. Havayolu rekabeti, yolcu sayısında artış demektir ve firmalar daha uygun fiyat fırsatları sunarak; biletlerin uygun fiyatta olmasına neden olmaktadır.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir