Uçak biletinde yanlış isim yazılması sorun olur mu

Yolculuk zaman açısından  uçak ile  ciddi tasarruf sağladığı için çok fazla tercih edilmeye başlandı, uçak bileti alırken yanlış isim yazmanız ciddi problemlere neden olabileceği gibi, paranızın boşa gitmesine dahi sebep olabilir. Bu yüzden de,  bir de uygun fiyata uçak bileti bulunabiliyorsa seyahat keyfi kusursuz olarak başlamış oluyor. Arama motorlarından indirimli uçak bileti ararken, az kalan sayıda kalan indirimli fiyata sahip  koltuk için acele ederken hata yapmanız mümkün olabilir. Mesela isminizi yanlış yazabilirsiniz ki özellikle akıllı telefon üzerinden işlem yapıyorsanız  ’’otomatik düzeltme’’ özelliğinden dolayı hata yapma şansınız daha yüksek olabilir.

Böyle bir yanlış yaptığınızı fark ettiğiniz durumda mutlaka istisnalar vardır, bu nedenle THY, Anadolu Jet ya da Pegasus,… gibi hangi firmadan biletinizi aldı iseniz direk müşteri hizmetlerine ulaşmanızı tavsiye ederiz.

Havayolu şirketleri 3 harfe kadar, eğer isminizin anlamını değiştirmeyen hatalar mevcut ise sorun yaşamayacağınız belirtiliyor. Ya da isim değişikliği değil de isim yazılırken yanlışlıkla ek bir tuşa basılması da düzeltilebilir hatalar içine giriyor.

Mesela, ‘’Hasan’’  yerine ‘’Handan’’ olarak isminizi yazdığınız zaman ciddi bir anlam değişikliği olduğu için havayolu şirketleri bu hatayı kabul etmiyor.

İsminizde Türkçe karakterler varsa sistem bunu otomatik düzeltir ve herhangi bir sorunla karşılaşmanız mümkün değildir.

Uçak Bileti Alırken Yapılan Diğer Hatalar

Uçak bileti alırken birçok hata yapılabilir ama özellikle ad ve soyad yazarken hata yapılması ciddi sorunlara neden olabilir. Özellikle cep telefonu ile bilet alımı yapılıyorsa ekstra kontrol etmek gerekiyor.

Bunun dışında bilet alırken cinsiyet seçiminde hata yapılabilir ki, uçak yolculuklarında böyle bir ayrım söz konusu olmadığı için cinsiyetin yanlış girilmesi, bir probleme neden olmuyor.

Uçak bileti alırken birçok bilgi girilir ki,  bunlardan birisi de doğum tarihidir. Doğum tarihi yanlış girildiği zaman, bilet sırasında doğum tarihi kontrol edilmediği için bir problem yaşamazsınız. Fakat önlem olarak, havayolu şirketine bir mail atarak durumu bildirebilirsiniz.

Kısaca bilet alımı sırasında ayrı bir özen gerekmektedir. Yine de bir hata söz konusu olursa ilk yapılmasına gereken havayolu şirketi ile irtibata geçmektir.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir