PNR bilet numarasından bir farkı var mıdır

‘’Passenger Name Record’’ İngilizce teriminin kısaltmasından oluşan PNR kodu, yolcu isim kaydı anlamına gelmektedir, internetten aldığınız veya rezervasyon yaptırdığınız biletlere verilen özel bir koddur. Bu kod ile birçok işlem yapabilirsiniz. PNR kodu ile bilet numarası farklıdır.

PNR Bilgisinin İçeriği Nedir?

Bir PNR içerisinde en fazla 999 adet kayıt bulunur. Beş bilgi ise kesinlikle zorunludur. Zorunlu bilgiler;

Yolcuya ait ad ve soyad bilgileri, uçuş parkuru, her uçuş için ayrı ayrıdır. İletişim bilgileri yer alır ama daha çok telefon numaralı bulunur.

Biletleme ya da opsiyon; bilet alındıysa bilet numarası, rezervasyon yapıldı ise biletin en son ne zaman alınabileceği yer alır.

Son olarak PNR oluşturan kimliği, seyahat acentası ya da havayolu şirketine ait bilgiler yer alır.

PNR Numarası İle Neler Yapılabilir?

Bilet rezervasyonu ya da alımı sırasında biletinize verilen özel bir koddur. PNR kodu ile seyahat acentelerine gitmeden istediğiniz işlemleri, zaman kaybetmeden internet üzerinden yapabilirsiniz. PNR kodu ile yapılabilecek işlemler;

  • Yapılan rezervasyon iptal edilebilir.
  • Yapılan rezervasyon bilete dönüştürülür.
  • Bilet PNR kodu sayesinde iptal edilebilir.
  • PNR kodu ile biletinizi çık bilete çevirebilirsiniz.
  • Açık biletinizi PNR kodu ile herhangi bir sefere bağlayabilirsiniz.

PNR kodu, internetten işlem yaptıktan sonra e-mail olarak mail adresinize gönderilir, biletinizi bastırdığınızda da; PNR kodu biletinizin üzerinde yazılı olur.

PNR Numarasının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

PNR kodu ile, biletinizi kaybetmeniz durumunda yenisini bastırabilirsiniz. Rakam ve harflerden oluşan kod sayesinde uçuş seferlerinizin doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

PNR Kodu ile havaalanından biletinizi bastırabilirsiniz. Uçuş ile ilgili istediğiniz tüm detaylara PNR numarası ile ulaşabilirsiniz.

PNR kodu bilet numarasından farklıdır. Ve birden fazla bilet almanız durumunda PNR numarası sadece 1 kez verilir. Biletinize ait numaralar farklı fakat PNR kodu aynıdır.

PNR kodunuz ile uçuş saatinize 24 saat kala havayolu şirketi resmi internet sitesi üzerinden check-in işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. PNR kodunuz ile birden fazla yolcunuz varsa g-her bir yolcu için ayrı check-in yaptırmalısınız.

Aynı zamanda Pnr kodu ile seçtiğinizi havayolu şirketine ait bilgilerin doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir